CfP Conferința Mass media în post-comunism: moștenire, evoluție, tendințe, Oradea, 2018

Asociația de Istorie Balcanică în parteneriat cu Consulatul General al României din Gyula, Ungaria, Asociația Română de Istorie a Presei, Filiala Crișana, Autoguvernarea Românilor din Szeged și județul Csongrad, Ungaria, Direcția Județeană pentru Cultură Bihor, Uniunea Culturală a Românilor din Ungaria, Muzeul Țării Crișurilor, Oradea; Revista Familia, Oradea,  Biblioteca Județeană ”Gheorghe Șincai” Oradea organizează Conferința internațională Mass media în post-comunism: moștenire, evoluție, tendințe, ediția a III-a, cu tema JURNALISMUL ȘI LITERATURA: similitudini și diferențe, Oradea, 18-19 Octombrie 2018.

ARGUMENT

Obiectivul major al manifestării este acela de a stimula interesul comunității științifice referitor la abordarea relației dintre jurnalism și literatură și de a încuraja crearea unei rețele de cercetare în acest domeniu. La aproape 30 de ani de când jurnalismul și-a recâștigat libertatea de expresie se impune o analiză privind complicitățile, diferențele și dialogurile dintre jurnalism și literatură. Dincolo de miza diferită a mesajelor, există suficiente argumente pentru ”estetici” ale textului jurnalistic și ale celui literar, cu zone de interferență și zone disociate. Ne propunem să identificăm câmpurile de autonomie, dar și punctele de inserție dintre jurnalism și literatură. În același timp, socotim necesară și evaluarea profilurilor de identitate jurnalist – scriitor.

ARII TEMATICE:

1. Delimitări conceptuale: arii de referință (teritorii, granițe, confuzii)
  2. Jurnalismul narativ și literatura non-fictivă
  3. Genuri jurnalistice / Genuri literare – similitudini și diferențieri
  4. Jurnaliști și scriitori: statusuri, identități și scopuri.

Sunt posibile și alte abordări, subsumate tematicii conferinței.

CONDIȚII DE PARTICIPARE ȘI INFORMAȚII PRELIMINARE

Propunerile vor fi trimise organizatorilor în format electronic (MS Word, Times New Roman, 12 p./1,5 r), pe adresa gafia_moza@yahoo.com. Cei interesați de manifestare trebuie să transmită: titlul comunicării, un abstract (între 300-400 cuvinte), un scurt CV și formularul de înscriere (atașat invitației).

Data limită pentru trimiterea rezumatelor este 20 iunie 2018.

Se percepe taxă de participare în valoare de 50 lei, urmând ca organizatorii să asigure mapa conferinței, pause de cafea, masa, tipărirea volumului.

IMPORTANT: primii 20 de înscriși vor beneficia de cazare la Hotel Continental Forum, două nopți, cheltuielile fiind suportate de organizatori.

Taxa se achită în momentul înscrierii, la primirea mapelor. Cheltuielile cu transportul și cazarea revin fiecărui participant, informațiile privind programul de desfășurare al conferinței și posibilitățile de cazare urmând a fi puse la dispoziția participanților în timp util.

Persoană de contact
Lector univ. dr. Ioan Laza
+40 741 63 55 05   e-mail: gafia_moza@yahoo.com

CfP Conferinţa RoMig – The Romanian Network for Migration Studies, Timișoara, 2018

În perioada 11-12 septembrie 2018, la Timişoara, va avea loc cea de-a doua conferinţă a RoMig – The Romanian Network for Migration Studies. Conferinţa este organizată de RoMig în parteneriat cu Facultatea de Sociologie şi Psihologie şi Facultatea de Economie şi de Administrare a Afacerilor, Universitatea de Vest din Timişoara.

Sunt binevenite contribuții care abordează oricare dintre temele: migrație și schimbare socială, migrație și dezvoltare, diaspora și remitențe, migrație și transnaționalism în state din Europa Centrală și de Est, migrație și familie, politici de migrație și practici instituționale în noile state de destinație, revenire și circularitate în migrația din Europa de Est, imigrare și integrarea imigranților în „Noua Europă”, relația dintre migrația internă și externă, surse de date și utilizarea acestora în studiul migrației, migrație si piețe ale muncii în state în curs de dezvoltare, refugiați în Europa Centrală și de Est.

Rezumatele de maximum 250 de cuvinte pot fi încărcate prin intermediul unui formular pe site-ul rețelei (http://romig.ro/), până pe 15 iunie.

Mai multe informații în documentul ataşat şi pe site-ul RoMig: http://romig.ro/.