CfP Conferința Mass media în post-comunism: moștenire, evoluție, tendințe, Oradea, 2018

Asociația de Istorie Balcanică în parteneriat cu Consulatul General al României din Gyula, Ungaria, Asociația Română de Istorie a Presei, Filiala Crișana, Autoguvernarea Românilor din Szeged și județul Csongrad, Ungaria, Direcția Județeană pentru Cultură Bihor, Uniunea Culturală a Românilor din Ungaria, Muzeul Țării Crișurilor, Oradea; Revista Familia, Oradea,  Biblioteca Județeană ”Gheorghe Șincai” Oradea organizează Conferința internațională Mass media în post-comunism: moștenire, evoluție, tendințe, ediția a III-a, cu tema JURNALISMUL ȘI LITERATURA: similitudini și diferențe, Oradea, 18-19 Octombrie 2018.

ARGUMENT

Obiectivul major al manifestării este acela de a stimula interesul comunității științifice referitor la abordarea relației dintre jurnalism și literatură și de a încuraja crearea unei rețele de cercetare în acest domeniu. La aproape 30 de ani de când jurnalismul și-a recâștigat libertatea de expresie se impune o analiză privind complicitățile, diferențele și dialogurile dintre jurnalism și literatură. Dincolo de miza diferită a mesajelor, există suficiente argumente pentru ”estetici” ale textului jurnalistic și ale celui literar, cu zone de interferență și zone disociate. Ne propunem să identificăm câmpurile de autonomie, dar și punctele de inserție dintre jurnalism și literatură. În același timp, socotim necesară și evaluarea profilurilor de identitate jurnalist – scriitor.

ARII TEMATICE:

1. Delimitări conceptuale: arii de referință (teritorii, granițe, confuzii)
  2. Jurnalismul narativ și literatura non-fictivă
  3. Genuri jurnalistice / Genuri literare – similitudini și diferențieri
  4. Jurnaliști și scriitori: statusuri, identități și scopuri.

Sunt posibile și alte abordări, subsumate tematicii conferinței.

CONDIȚII DE PARTICIPARE ȘI INFORMAȚII PRELIMINARE

Propunerile vor fi trimise organizatorilor în format electronic (MS Word, Times New Roman, 12 p./1,5 r), pe adresa gafia_moza@yahoo.com. Cei interesați de manifestare trebuie să transmită: titlul comunicării, un abstract (între 300-400 cuvinte), un scurt CV și formularul de înscriere (atașat invitației).

Data limită pentru trimiterea rezumatelor este 20 iunie 2018.

Se percepe taxă de participare în valoare de 50 lei, urmând ca organizatorii să asigure mapa conferinței, pause de cafea, masa, tipărirea volumului.

IMPORTANT: primii 20 de înscriși vor beneficia de cazare la Hotel Continental Forum, două nopți, cheltuielile fiind suportate de organizatori.

Taxa se achită în momentul înscrierii, la primirea mapelor. Cheltuielile cu transportul și cazarea revin fiecărui participant, informațiile privind programul de desfășurare al conferinței și posibilitățile de cazare urmând a fi puse la dispoziția participanților în timp util.

Persoană de contact
Lector univ. dr. Ioan Laza